stránky Wyrtonu

 Datum: 05. 06. 2020  
   

  Hlavní menu
Hlavní stránka
Historie kapely
Obsazení
Kalendář akcí
Fotogalerie
Diskografie
Videa
Návštěvní kniha
Profil na Bandzone.cz

About Wyrton in English

  Kontakt
Barták Filip tel:604 614 238 email:bartakfilip@seznam.cz

  Wyrton - minipřehrávač
miniprehravac

  Anketa
Máte radši bluegrass:

s českými texty
10903 (10903 hl.)
s anglickými texty
7404 (7404 hl.)

Celkem hlasovalo: 18307


  Navštivte taky

Bluegrass CZ - web o muzice a lidech kolem

  Kniha návštěv

Wyrton 2020

* 3. místo na EWOB in France 2008

Vydáno dne 12. 08. 2008 (8122 přečtení)

 trofej diplom Letos jsme se již podruhé dostali na festival EWOB in France a po zkušenostech z loňska jsme se moc těšili. Bohužel s námi nemohl jet Honza Bíba, který to jistě jaksepatří obrečel, přesto jsme se do Francie oslabeni o jednu pětinu kapely vydali.

Článek o letošním ročníku evropského bluegrassového festivalu se mi píše velmi dobře. Není to jen tím, že se opravdu vydařil, ale hlavně proto, že jsme v soutěži i bez našeho houslisty v konkurenci okolo 30 kapel z celé Evropy skončili po verdiktu odborné poroty na pěkném 3. místě (hodnotily se aranže, vokály, instrumentální technika, pódiové vystupování apod.). A že na festivalu nehrála žádná ořezávátka bude jistě patrné z dalších řádků tohoto článku.

 Wyrton Festival EWOB in France probíhal letos opět v krásném malebném městečku La Roche-sur-Foron poblíž francouzských hranic se Švýcarskem. V pozadí městečka se tyčí vrcholky Alp a ráz krajiny je tady prostě nádherný. Festival probíhal již od středy 30.7.2008 a končil v neděli večer 3.8.2008. Průběh koncertů ve středu a čtvrtek, kdy hrály skupiny Lusation Grass, Lonesome Day, Moonshine, Spruce Pine a další, bohužel nemohu okomentovat, jelikož jsme dorazili až v pátek podvečer, když se nad La Roche-sur-Foron snášel hustý déšť, který se během chvíle vypršel natolik, aby už v dalších dnech ani trochu nepozlobil. Od té doby už jen pařilo slunce a bylo zkrátka fajn. V pátek jsem po ubytování s kapelou monitoroval vystoupení českých kapel Dessertu, který potěšil pěknými čistými vokály, a úžasně hrajících Křenů. Z ostatních kapel stojí za zmínku ještě host z USA kapela 3 Fox Drive, která potěšila příjemně znějícím dynamickým bluegrassem až na pomezí country. Vystoupení francouzských kapel Mary & Co, Bluegrass Special a holandských New Lowland jsem z důvodu ubytovávání prošvihl.

sobotní odpoledne Sobotní program rozjela půl hodinu před polednem česká skupina Album, následována francouzskými Cabine 12, českými Bells & Whistles a opět domácími Jacques Daniels. Kromě slabších Cabine 12 byl tento set velmi podařený. O kvalitách Albumu snad ani psát nemusím, příjemně mě ale překvapil Petr Sam O. Ruby s propůjčenými muzikanty, kteří vytvořili kapelu Bells & Whistles. Kluci byli opravdu šikovní, pro Sama možná škoda, že zatím netvoří stálou kapelu. Jacques Daniels přinesl zase trošku osvěžení s netradičním pojetí bluegrassu s irskými prvky. Při vystoupení posledních dvou jmenovaných kapel jsem si ale všiml, že už něco není v pořádku se zvukem. Z nepochopitelných důvodů nešel ven zvuk kontrabasu. Bohužel to nebyl jediný zvukařský nešvar, který se v průběhu akce vyskytnul. Zvukař si totiž i během vystoupení dalších kapel až nesmyslně často pohrával s hlasitostí jednotlivých nástrojů. Oproti loňskému roku, kdy byl zvuk naprosto bezchybný, to byla, nejen pro mě, nepříjemná novinka. Zvláštní to bylo hlavně proto, že zvučil stejný zvukař jako vloni.

 Toy Hearts Po dvouhodinové pauze rozehrál odpolední set pražský Grassroad, který pohladil příjemným moderním bluegrásskem, pokračovala dvojice slovenských skupin Grunt a Šídlo a pak se na pódiu objevilo zjevení v podobě tří pěkných mladých dívčin z britské skupiny Toy Hearts. Příjemný trojhlas, šlapající muzika (holky hrají na kytaru, mandolínu a basu. Zvuk zaplňuje ještě banjo a housle mužských členů kapely) a skvělá práce s publikem (co si budeme říkat, chlapi pod pódiem prostě slintali) vyneslo v konečném účtování této skupině celkové 2. místo v soutěži. Poté nastoupili na pódium bratři Krištůfkové s Denisem Schutem. Jejich skupina Country Cocktail naservírovala pořádnou porci kvalitního klasického bluegrassu. Následující skupina G-runs´n Roses to pak rozbalila s neuvěřitelným drajvem a pro mě to byla první bomba večera. Ač poznamenáni hrátkami zvukaře nenechali nic náhodě a zahrnuli diváky skvělým výkonem. Ačkoli byli členové kapely po svém vystoupení značně rozladěni kvůli zvuku, nutno podotknout, že i přes nevyrovnaný zvuk je kvalita opravdu slyšet. Po francouzských Acoustic River, kteří mě nějak moc nenadchli, už přišly na řadu dvě největší hvězdy večera: Monogram a Kralik & Rowdy Rascals. Co dodat, snad jen to, že český bluegrass je prostě třída!

 předávání cen Po vydařeném sobotním jamu v místní škole už nastal poslední den festivalu. Neděle byla na výkony jednotlivých skupin docela slabá. Švédský Freja Bluegrass Band byl naprosto falešný a mimo, i když bylo vidět, že to členy kapely baví. Německý písničkář Grassroot Philosopher nás chtěl svými songy zavést až ke kořenům bluegrassu, což se mu podařilo jen napůl. Hrál moc pěkně, zpěv už tak výrazný nebyl, ale šmrnc… ten mu chyběl. Ruská skupina Fine Street nebyla špatná, byl to takový bluegrass okořeněný prvky folkrocku. Ale pěkně jim to zpívalo. Pak vyskočil na pódium českorakouský New River Train a konečně mi náladu někdo vylepšil. Skvěle sehraná a sezpívaná sestava s Michalem Hromčíkem v čele mě moc potěšila příjemným bluegrassem v rytmu swingu. Pak už jsme konečně vylezli na pódium my s Wyrtonem. Hrálo se nám super a radost nám nezkazila ani prasklá struna na kytaře v předposlední písničce. Abych řekl pravdu, překlenout čas potřebný na natažení struny je na pódiu těžké i před českým publikem. Dá se ale říct nějaký vtip nebo historka. Ale zabavit publikum v cizině, abychom nestáli na pódiu jako trubky vyhlížejíc, kdy ten kytarista konečně strunu natáhne, to už je tvrdý oříšek. Přesto jsme to zvládli a to i díky výkonu Kuby, kterému natažení struny G, která nikdy nepraská :-), trvalo mistrných 1 minutu a 20 vteřin. Patří mu za to dík, protože už mě v rámci zabavení publika napadal jen striptýz a to by asi nebylo nejlepší řešení. Po nás vystoupilo duo Louvat & Massoubre, dva skvělí instrumentalisté, kteří vydali za celou kapelu.

 vítězové Po vyhlášení výsledků soutěže ještě zahrály nesoutěžně skupiny Mary Lou (F), Vodopád (Sk/Cz/F) a Mideando (It), ale ty už jsme neslyšeli, jelikož jsme frčeli s kapelou dom.

Výsledky soutěže na EWOB in France 2008 dopadly takto:

1. místo – MONOGRAM (ČR)
2. místo – TOY HEARTS (Velká Británie)
3. místo – WYRTON (ČR), G-RUNS´N ROSES (ČR)


Nutno ještě dodat, že akci navštívily tisíce lidí. Kolik jich bylo přesně, to nevím, ale bylo jich fakt hodně. Tímto končím svou reportáž z festivalu a moc se těším na další ročník bluegrassového svátku s názvem EWOB in France.

Fotky z festivalu najdete ZDE.

Za Wyrtoňáky sepsal Honza R.

[Akt. známka: 0,55 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5

Celý článek | Autor: administrator | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

 
12.09.2019: Žlebská Lhotka fest 2019
19.10.2019 proběhne již pátý ročník festivalu Žlebská Lhotka fest, kde se kromě Wyrtonu představí legendární Spolektiv, folkový Strunovrat a mladičká písničkářka Sabina Uxová. Jste srdečně zváni!

25.11.2017: Wyrton v plné palbě
Přátelé, kamarádi,
je tady starý dobrý Wyrton! Jak jste určitě v tomto roce zaznamenali, hráli jsme s náhradním banjistou Patrikem Klčem. Tento skvělý mladý muzikant nám vytrhl velký trn z paty, když naprosto úžasně zaskočil za našeho skalního banjistu Filipa Bartáka, který kvůli zdravotním indispozicím musel kapelu na sezónu opustit. To už je minulostí, Filip je zpět! Celý rok studoval hudební teorii a teď nám všem ukáže, že se dá hudba hrát i podle not. Tímto moc děkujeme Patrikovi, že to s námi vydržel a hlavně že nám hodně pomohl. A ty, Filipe, starý brachu, vítej zpátky!!!

17.09.2017: Žlebská Lhotka fest
21.10.2017 proběhne již třetí ročník festivalu Žlebská Lhotka fest, kde se kromě Wyrtonu představí famózní Stráníci s Mírou Ošancem, bluegrassoví dinosauři Brzdaři z Kutné Hory a skvělá folková formace Víťa Troníček trio z Pardubic. Jste srdečně zváni!

Žlebská Lhotka fest

14.03.2017: NÁHRADNÍ BANJISTA
Protože byl banjista Filip nucen v roce 2017 ze zdravotních důvodů položit banjo do kouta, hraje v současnosti Wyrton s náhradním banjistou. Tím se stal Patrik Klčo z Holšic u Zruče nad Sázavou. Po několika zkouškách byl již otestován 9.3.2017 na Saloonu v modrém v Mladé Boleslavi a osvědčil se. Tudíž hurá do nové sezóny. A Filipovi držíme pěsti, ať se brzy vrátí, zdravý a v plné síle!!!

06.11.2016: KOLÍNSKÝ SALOON
V pátek 25.11.2016 se od 20.00 hod. uskuteční v Kolíně již 38. Kolínský Saloon, a to v Divadelním klubu Scapino (Městské divadlo Kolín). Jako host skupiny Wyrton vystoupí tentokrát veselá partička s názvem Fotr a kolektiv, která ve svém repertoáru skvěle interpretuje zejména písničky Jaroslava Ježka. Těšíme se na vás!

Rezervace míst: Honza Roth, tel. 606 514 023.

Saloon

07.08.2016: 25 LET WYRTONU - oslavy
V sobotu 3.9.2016 to vypukne. Od 18 hodin oslavíme na náměstí v Ronově nad Doubravou 25 let, nové CD nám pokřtí Pavlína Jíšová a zahraje i pár dalších hostů. Srdečně všechny zveme!

25 let Wyrtonu

11.03.2016: KOLÍNSKÝ SALOON
V pátek 8.4.2016 se od 20.00 hod. uskuteční v Kolíně již 36 Kolínský Saloon, a to v Divadelním klubu Scapino (Městské divadlo Kolín). Jako host skupiny Wyrton vystoupí tentokrát výborná bluegrassová partička Red Leaf z Úštěku. Těšíme se na vás!

Rezervace míst: Honza Roth, tel. 606 514 023.

Saloon

24.02.2016: 25 LET WYRTONU !
Je to až k nevíře, ale Wyrton oslaví v letošním roce 25 let činnosti. Nebereme to na lehkou váhu, a tak, i když to vypadá v prvním čtvrtletí tohoto roku, že spíme, není tomu tak. Naopak, připravujeme k tomuto významnému výročí nové CD, kde bude i spousta skvělých hostů. Natáčet se začne na konci března 2016. Důležitější informací je ale určitě datum oslav, které připadá na 3. září 2016. Uskuteční se na náměstí v Ronově nad Doubravou, v plánu je spousta skvělých hostů v čele s Pavlínou Jíšovou, která bude i kmotrem výše zmíněného CD. Máte se na co těšit, tohle si prostě nemůžete nechat ujít. Těšíme se na setkání s vámi všemi!

Vaši Wyrtoňáci

Tento web byl vytvořen pomocí redakčního systému phpRS
Layout: Beach - verze 1.1.0